menu
actualphotosblog
<<< BACK
|
DUBAI (2 video projections)
studio of Zdeněk Fránek and Radek Suchánek, assoc. with Jan Tabor and Studio Zaha Hadid, Universität für Angewandte Kunst Wien | 03 2007

We try to see Dubai not as an absurd enropic growth. We don't feel a need of importing any new order. We won't seek for an unification, won't insert a new structure in it, won't put some frame over it. We like Dubai as it is – Dubai is a together-being of different architectural opinions, which are interacting; they are able to bring new contests each other an between them. We thing we can watch a new kind of city, a field of continuous development and change. In our presentation we expressed this idea by a play with symbols, synonyms of Dubai.
The videos are also here: http://sciencestage.com/v/2431/project-dubai.html

česky >>>

Záměr: Dubai znamená místo setkání – a také se jako místo setkání odehrává, jak abstraktně: je to místo, kam jezdí lidé z celého kulturního světa, aby komunikovali, vyměňovali si informace v různých podobách – zboží, politická jednání, finance samy o sobě, životní styl...
tak konkrétně: Dubai se v půdorysu rozvíjí, utkává, jako malé koberce – poušť je poseta ornamenty, které spolu plánovitě nesouvisejí a přesto vytvářejí souvislosti vzájemným spolubytím. Je to nový, cenný způsob vznikání města, se kterým bychom chtěli pracovat a ne ho popřít. Proto se nesnažíme urbanistickou nesourodost, která působí nepřirozeně a povrchně, převádět na osvědčený systém sjednocováním. Nehledáme umělý vnitřní consensus ani nevytváříme vnější rámec. Taková snaha by byla nepřirozená pro Dubai.
Dubai je město, které vznikalo v postmoderní době. Existuje definice postmoderny jako "nekontrolovatelné plurality". Dubai je synonymem svojí doby.

Rozhodli jsme se zkusit s kvalitami, jaké můžeme na městě vidět v půdorysu pracovat prostorově. Převádíme vzory na struktury. Vytváříme tedy různé trojrozměrné struktury, vrstvíme je, stavíme je vedle sebe, zaplétáme je do sebe, necháváme je vzájemně prorůstat a působit na sebe.
Nepodporujeme entropičnost systému, myslíme si, že je to způsob, jak dosahovat nových harmonií, nových zajímavých kontextů. Vytváříme dynamický, pórézní, variabilní prostor, schopný pojímat informace (v "nekonečném" množství) a zase je pouštět – jako houba – Dubai chce být věčně současná – proto její paměť musí být přepisovatelná.
Dubai má významné horizontální (expanze do pouště) a vertikální (mrakodrapy, podvodní hlubinné hotely) směry růstu. Myslíme si, že místo, které se rodí ve velmi nehostinných klimatických podmínkách není třeba expandovat těmito směry. Zkoušíme začít vyplňovat prostor mezi osami – zahustit ho – rozvrstvit. Chceme dosáhnout efektu termitiště – chráněného vnějšími strukturami, bohatého zevnitř. Chceme prostředí, které Dubai nabízí zintenzivnit, učinit ho šťavnatějším – dužnatým – plodem "ráje", o který v Dubai jde...

Forma: Nejsme schopni navrhovat konkrétní adekvátní vzory, proto tvoříme jen modely, na kterých vykládáme práci s městem typu Dubai obecně. Ve strukturách, které vytváříme, pracujeme se symboly, s obrazy Dubaie. Snažíme si je tímto způsobem, hrou s nimi, uvědomovat, citovat je. Vytvářet vizuální poezii jejich komponováním. (Jedná se o 2 videoprojekce)

Andrea Tůmová, Zuzana Koňasová, Filip Kotlář, Filip Landa

dubai1dubai2dubai3dubai4
last update of website: 15|07|2024 12:28:49 | nahoru | FULLSCREEN | sitemap | © 2011 Filip Landa | 1152×864 | TOPlist | Licence Creative Commons