menu
actualphotosblog
<<< BACK
|


Litoměřice | 25.4. 2008 - Dva měsíce po průzkumu sklepení biskupské rezidence se vydal archeologický tým, tentokrát pod vedením holčičkověě, do horních pater této unikátní budovy. Panověě tak využili poslední možnosti před hrozícím rozprodejem celého objektu k hledání dalších senzací, plni naděje, že objeví něco nového z Kutwova proroctví... Na první fotce jsou zachyceny holčičkověě, každá sedící pod obrazem svého favorita na křeslo nového litoměřického biskupa.

Výprava byla velmi bohatá na různé objevy, bohužel žádný z nich se přímo netýkal souvislostí kolem knihy Kutwa. Na dalších fotografiích je zachycen objev protiatomového krytu, vybudovaného již v době baroka, což svědčí o faktu, že církev již v 18. století disponovala nebezpečnými zbraněmi. Kryt ovšem nikdy nesloužil svému účelu. V pozdější době byl využíván k odposlouchávání StB. Ačkoliv kryt sloužil bezpečnosti, necítili jsme se dole příliš bezpečně. Zjistili jsme, že i 18 let po revoluci kryt stále slouží k odposlouchávání, dnes již ne pro StB, nýbrž pro církev samotnou, resp. pro její staré struktury. Podařilo se nám přehrát záhadnou pásku s nahrávkou povědomého hlasu, bohužel pro velký šum bylo rozumět jen jedné větě: "Josefe, nehraj divadlo, nehraj divadlo..."

Rezidence v sobě skrývá mnoho nástrah, schopných zamávat i se zcela zdravým člověkem, který se může po pár dnech strávených v této budově jevit jako úplně nemocný. Proto nám bylo umožněno vyzkoušet si několik unikátních věcí, které byly pořízeny pro ochranu budoucího biskupa. Především je to azbestový ornát s titanovým povrchem, dokonale požáruvzdorný a odolný i vůči výstřelům (i vůči výstřelkům od ambonu). Na prostředním snímku si povšimněte speciální jáhenské štoly, která v době absence jáhnů není využívána a speciální biskupské berly, v níž je otvor pro střelný prach. To pro případ, že by podřízeným biskupa nestačilo pouhé přetáhnutí berlou po hroším hřbetě a bylo by třeba výstřelu.

Další fotografie dokumentuje průběh soutěže o nejlepší kousy. Soutěž ovšem nakonec vyhrála podivná karikatura. Dodnes je nám záhadou, jak tuto soutěž mohla vyhrát, když nemá žádné kousy. U nás na vsi se říká, že silnější pes... Jo nic, to je mimo téma.

Pojďme zpět ke Kutwově proroctví. Panověě ke konci výpravy již nedoufali, že by se jim podařilo objevit něco podstatného. Nakonec to vyšlo. Na fotografii dole jsou zachyceni dva z nich, ukazující na další možný svitek Kutwova proroctví. Zprvu se zdálo, že se jedná skutečně o jeho podstatnou část, a že se konečně dozvíme něco o budoucnosti diecéze. Bohužel jsme při bližším prozkoumání zjistili, že na listině chybí razítko. Tudíž se jedná o pamflet a je naprosto bezcenný. Později jsme sice náznak razítka našli, to ale ihned vyvrátil náš průvodce - přední odborník na církevní zbraně - tvrzením, že se jedná pouze o pozůstatek dávného atentátníka.

Se zármutkem nad neúspěšnou výpravou jsme budovu rezidence opustili. S pocitem typu "bych blil" vzhlížíme k dalším událostem, v nichž pomůže snad už jen Polák anebo realizace Kutwa finding tour... AkceFUJ coming soon..

zpět

následující kapitola >>>

last update of website: 27|05|2023 21:58:54 | nahoru | FULLSCREEN | sitemap | © 2011 Filip Landa | 1152×864 | TOPlist | Licence Creative Commons